wtorek, 28 października 2014

Ogrody wertykalne - ogrody na baczność. Kilka słów o tym kto i jak postawił ogrody na stojaka.

   Ogrody wertykalne – brzmi jak skomplikowane pojęcie z pogranicza ogrodnictwa i matematyki. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że doskonale wie, co ten zwrot oznacza. Ogrody wertykalne to nic innego jak ogrody pionowe, stojące. Podstawą takiej konstrukcji są odpowiednie moduły, najczęściej filcowe kieszonki, choć w sprzedaży pojawiły się już plastikowe pojemniki (np. Gardenspot). Najnowsze systemy są o tyle innowacyjne, że doniczki w porównaniu do filcu są łatwiejsze w montażu i utrzymaniu.


  Największa zaletą pionowych ogrodów w mieszkaniach jest to, że mogą być zmienne jak kobieta – w pozytywnym znaczeniu oczywiście. Jeżeli znudzi nam się dotychczasowa kompozycja, lub w trakcie remontu mieszkania zdecydujemy się na zupełnie inny styl – wystarczy kilka minut żeby zmiana była diametralna. Należy jedynie przesadzić kwiaty, wymienić doniczki, a efekt potrafi być spektakularny. Przekonali się o tym nie tylko przeciętni Kowalscy, ale i wielkie instytucje, które stawiają na rozwiązania Eco.


  Skąd przywędrowała moda na pionowe ogrody? O dziwo nie z Ameryki! Ogrody do pionu postawili jako pierwsi Francuzi, a konkretnie jeden – Patrick Blanc. Możliwe, że wyobrażał sobie porośniętą bluszczem Wieże Eiffla, lub też, jak podają wiarygodne źródła – skończył studia i wyjechał w podróż do Malezji i Tajlandii, gdzie obserwował roślinność pozbawioną naturalnej gleby. Po powrocie stworzył konstrukcję z płyt PCV i filcu, okrzyknął to ogrodem wertykalnym i czekał aż moda chwyci. I chwyciła. Dziś ogrody znane i udoskonalane są na całym świecie, a najbardziej znany ogród pionowy mieści się właśnie w Paryżu – ‘’na’’ Muzeum Quai Brandy. I tutaj należy chylić czoła – cóż za oszczędność miejsca! Po co generować dodatkową powierzchnię ‘’pod ogródek’’, skoro można go umieścić na ścianie? Ale o taką właśnie oszczędność w ogrodach pionowych chodzi.


Muzeum Quai Brandy

 Teraz rośliny na ścianach to nie tylko sposób na modną dekorację mieszkania, ale i powoli rozrastająca się gałąź reklamowa. Swoje logotypy w ten sposób podkreśliło kilkadziesiąt firm, oczekując, że wraz z roślinami, ich biznes również zakwitnie.




* źródło zdjęć: google

3 komentarze:

  1. W sumie nad takimi ogrodami póki co się jeszcze nie skupiałam, ale jestem zdanie, że bardzo ważną sprawą są same meble ogrodowe. W każdym razie bez żadnego problemu możemy je zawsze zamówić w https://ogrodolandia.pl/ i ja wam polecam takie rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiednie oświetlenie to kolejny istotny element przy urządzaniu tarasu. Może ono stworzyć niepowtarzalny nastrój i pozwolić nam cieszyć się tarasem także po zmroku. Lampy solarne, girlandy świetlne, a może kinkiety? Wybór jest naprawdę duży. Jeżeli potrzebujesz pomocy w urządzeniu tarasu, odwiedź https://expresspruszcz.pl/artykul-4media/23855,urzadzanie-nowoczesnego-tarasu-krok-po-kroku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Prowadząc działalność związaną z produkcją mebli, kluczowe jest dla mnie znalezienie niezawodnego źródła wysokiej jakości drewna. https://drewnohurt.com/ stał się moim głównym dostawcą. Ich profesjonalizm, terminowość dostaw i jakość drewna są na najwyższym poziomie. Współpraca z nimi to czysta przyjemność.

    OdpowiedzUsuń